Providing you the best range of marino wool felt, woolen colour felts, woolen felt flower, non woven felt, thick non woven felts and needle punch felt sheet with effective & timely delivery.
Get Latest Price
| Material | Wool |
| Thickness | 5.5 mm |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 7 mm |
| Material | Wool |
| Color | Gray |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Material | Wool |
| Thickness | 6 mm |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | roll |
| Surface Finish | Polished |
| Thickness | 2-6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Material | Polypropylene(PP) |
| Type of Bonding | Chemical |
| Features | Flame Retardent |
| Pattern | Plain |
| Is It Washable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Thickness | 6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Material | Polyethylene |
| Usage/Application | Medical |
| Type of Bonding | Chemical |
| Features | Flame Retardent |
| Pattern | Plain |
| Is It Washable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Material | Polyethylene |
| Usage/Application | Medical |
| Type of Bonding | Chemical |
| Features | Flame Retardent |
| Is It Washable | Yes |
Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Material | Polyethylene |
| Usage/Application | Medical |
| Type of Bonding | Chemical |
| Features | Flame Retardent |
| Pattern | Plain |
| Is It Washable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Thickness | 8 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Polyethylene |
| GSM | 100 |
| Type of Bonding | Chemical |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Medical |
| Features | Flame Retardent |
| Is It Washable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
Mr. Amrish
Hindustan Felts Mfg. Company
523-524, Getore Road Brahampuri
Jaipur - 302002, Rajasthan, India