We are a leading Manufacturer of woolen compressed felt strip, grey pressed wool felt sheet, woolen compressed pure felt, pressed woolen felt, rolled felt sheet and colored felt sheet from Jaipur, India.
Get Latest Price
| Material | Wool |
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Wool |
| Thickness | 3 mm |
| Color | Gray |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Thickness | 1 mm |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Wool |
| Thickness | 6 mm |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Material | Wool |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Thickness | 1.5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Color Coated |
| Thickness | 2 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Wool |
| Color | Black |
| Pattern | Roll |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Thickness | 1 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Material | Nylon |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Nylon |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 4 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 12mm |
Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Material | Wool |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Design/Pattern | Plain |
| Thickness | 12mm |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Thickness | 12mm |
| Material | Wool |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Mr. Amrish
Hindustan Felts Mfg. Company
523-524, Getore Road Brahampuri
Jaipur - 302002, Rajasthan, India